"هوبرت دی ژیوانشی۱"، نجیب‌زاده مد، خالق ظرافت پاریسی و نماد شیک‌پوشی، ۱۰ مارس ۲۰۱۸، (۱۹ اسفند ۱۳۹۶) درسن ۹۱ سالگی درگذشت.

این اسطوره مد در سال ۱۹۲۷(۱۳۰۶) در شهر بووه فرانسه زاده شد و در جوانی پا به دنياى مد گذاشت. بعد از جنگ جهانی دوم در کنار طراحان فرانسوی مثل "پی‌یر بَلمَن۲" و "کریستین دیور۳" کار می‌کرد. در سال ۱۹۵۲، زمانی که ۲۵ سال داشت، خانه مد «Givenchy» را تاسیس کرد و  همزمان کلکسیون پر سروصدای "Separates" را به دوستداران مد معرفی کرد. 

در همين کلکسیون بود كه برای اولین بار مفهوم بلوز، دامن، ژاکت و شلوار، به طور جداگانه، و ترکیبی معرفی شد. هدف از نمایش این مجموعه، ترکیب لباس‌های مختلف بنا به به میل و سلیقه بانوان بود. این رویداد که امروزه عادى، همه‌گير و جاافتاده به شمار می‌رود، در آن زمان یک پديده انقلابی در فرهنگ لباس بود که انتقاد رسانه‌ها را به همراه داشت. 

نام برند ژیوانشی با نام "آدری هپبورن۴"، بازیگر سرشناس انگلیسی گره خورده است. آدری هپبورن در سال ۱۹۵۳ برای طراحی لباس‌هایش در فیلم "سابرینا۵" با هوبرت ژیوانشی آشنا شد. این ملاقات ساده به یک دوستی چهل ساله انجاميد و ژیوانشی طراحی لباس بیش از دوازده فیلم آدری هپبورن از جمله لباس معروف او در فیلم"صبحانه در تیفانی۶" را برعهده گرفت: "یک لباس سیاه کوچک، A Little Black Dress" که با دستکش‌های بلند سیاه و گردنبند مروارید به معروف‌ترین طراحی برند ژیوانشی تبدیل شد. علاوه بر آن در سال ۱۹۵۷، چهره این بازیگر ریزنقش با خط چشم سیاه پهن‌اش، چهره تبلیغاتی اولین عطر ژیوانشی با نام "L'Interdit" هم شد.  

هوبرت ژیوانشی یکی از بزرگ‌ترین خالقان مد بود که طراحی‌های ساده و زنانه او از دیروز تا امروز بر تن ستارگان و چهره‌های مشهور مثل "گریس کلی"، "ژاکلین کندی"، "فرح پهلوی"، "بیانسه" و "ملکه الیزابت دوم" خوش درخشیده است. طراحی‌های این اشراف‌زاده فرانسوی که بیش از نیم قرن نماد خوش‌پوشی و آراستگی بود، تحولى شگرف در دنياى مد بوجود آورد و برای همیشه در خاطرها باقی می‌ماند.

1. Hubert de Givenchy
2. Pierre Balmain
3. Christian Dior
4. Audrey Hepburn
5. Sabrina
6. Breakfast at Tiffany's

 

 

Brands: