"بنیاد پژمان" در سال ۱۳۹۴ توسط "حمیدرضا پژمان" در تهران تاسیس شد. حمیدرضا پژمان "خلأ میان فلسفه و هنر" را دلیل و انگیزه اصلی پایه‌گذاری این بنیاد می‌داند. او معتقد است که "فیلسوف و هنرمند فارغ از هم، و در عرصه‌هایی بدون هیچ ارتباط ممکن مشغول کار، و گذران زندگی حرفه‌ای خود هستند درصورتی که گفتمان بین این دو شکل از اندیشه عملی و نظری می‌تواند به شکل‌گیری فیلسوف-هنرمند و یا هنرمند-فیلسوف منجر شود". بر این مبنا، پژمان "مفهوم هنر را در فضایی عاری از ملیت و مرزهای جغرافیایی در نظر دارد و هدف اصلی خود را اتصال جوانب مشترک و مشابه هنر و فلسفه" می‌داند. 

حمیدرضا پژمان در رشته‌های کارگردانی تأتر، مهندسی معدن و طراحی مد و بازاریابی، تحصیل کرده است: "علاقه من به هنر از زمان دانشگاه شروع شد که آثار هنری را خریداری و جمع‌آوری و گاه با همکلاسی‌هایم عوض می‌کردم. به مرور زمان به طور جدی به جمع‌آوری آثار هنری معاصر در عرصه بین‌المللی پرداختم؛ مجموعه‌ای که در حال حاضر پشتوانه بخشی از فعالیت‌های بنیاد است"

فعالیت‌های بنیاد پژمان را پایه‌گذار آن به چهار دسته تقسیم می‌کند: نمایشگاه "کارت سفید"، که معمولا با همکاری يك هنرمند و يا فردی منتخب از طرف بنياد برگزار می‌شود؛ همکاری با سایر بنیادها و موسسات فرهنگی مثل موزه‌ها و گالری‌ها برای برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی-هنری؛ برگزاری نمايشگاه‌های گروهی و انجام پروژه‌های فرهنگی-هنری از قبیل نمايش فيلم، پرفورمنس، کارگاه، برگزاری كنفرانس؛  نشر كتاب. 

بنیاد پژمان همچنین بتازگی یک اقامت‌گاه هنری در سه طبقه در مرکز شهر تهران تاسیس کرده است؛ طبقه فوقانی اقامت‌گاه هنرمند مهمان، طبقه میانی محل نمایش آثار، و طبقه زیرین محل کار و استودیو هنرمندان: "اقامت‌گاه فضايی مناسب جهت كار و نمايش در اختيار هنرمندان قرار می‌دهد و در عین حال امكان تبادل فرهنگی ميان هنرمندان ايرانی و جهانی را ممکن می‌سازد. در پایان هر اقامت، که می‌تواند بین دو تا شش ماه باشد، از هنرمندان درخواست ‌می‌شود تا آثار خود را به صورت انفرادی و يا گروهی به نمايش گذارند، درواقع یکی از شرایط استفاده از اقامت‌گاه، برپایی نمایشگاه است". 

در آخر به عقیده حمیدرضا پژمان بخش بزرگی از فضای هنری فعلی‌ صرفاً رویکرد اقتصادی دارد و به استثناء چند گالری، اکثر آن‌ها تبدیل به بازار ثانویه هنر مدرن شده‌اند. او امیدوار است که بنیاد پژمان با امکانات جدیدش فضایی مناسب برای گردهمایی هنرمندان ایرانی و بین‌المللی فراهم آورد تا آن‌ها بتوانند آثار هنری وزین‌تری خلق کنند. 

 

 

Brands: