تماشای مسابقات جام جهانی حس عجیبی است! یک تمرین عالی برای خوب دیدن، ثبت لحظه‌های نابی که گاه آدم تاب دیدن‌اش را ندارد. بازیکنان می‌کوشند با درخشش خود مردم کشورشان را خوشحال کنند و برای تو تماشاچی این لحظه‌ها، تجربه توامان انفجار شادی، و یاس و اندوه است. 

ثبت یک بازی درخشان فقط ثبت هنرنمایی نخبه‌های فوتبال نیست. یک گل دیدنی به دروازه حریف با پیراهنی که آن فوتبالیست قَدَر به تن کرده، همزمان در ذهن نقش می‌بندد. لباس بازیکن‌ها و رنگ آن گویی می‌شود هویت بازیکن و همزمان هویت تیم او و هویت کشور او. آیا طراحی و رنگ پیراهن "خداداد عزیزی" در بازی با استرالیا را بخاطر دارید؟ همان گل جانانه‌ای که ایران را به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه برد و در خاطر دوستداران فوتبال ایران ماندگار شد؟ و بسته به سن و سال‌تان، پیراهن "پله"، ستاره فوتبال برزیل در جام جهانی ۱۹۷۰ که در زمان خودش غوغا بپا کرد؟

در نگاه اول پوشش ملی‌پوشان با رنگ پرچم کشورها هماهنگی دارد. اما رنگ و طرح آن می‌تواند با نماد هویت ملی و فرهنگی، تاریخ و سیاست و اعتقادات یک کشور هم در ارتباط باشد.   

طراحی پیراهن‌های ورزشی جام جهانی از همان سال ۱۹۳۰، که نخستین دوره جام جهانی فوتبال در اروگوئه برگزار شد تا به امروز، با نظرات و حرف و حدیث‌های فراوان همراه بوده است. به آن نشانی که بازیکنان تیم بولیوی در همین مسابقات در شرایطی در مقابل تیم یوگسلاوی ظاهر شدند که روی لباس هر بازیکن یک حرف لاتین بزرگ نقش بسته بود. دلیل این کار وقتی معلوم شد که فوتبالیست‌ها برای گرفتن عکس ردیف شدند و و در کنار هم دو کلمه "VIVA URUGAY" (زنده باد اروگوئه) را ساختند.   

از آن زمان به بعد بسیاری از طرح‌ها ستوده شدند؛ و بعضی‌ها باعث شگفتی. نمونه‌اش لباس نارنجی‌پوشان تیم ملی هلند در جام جهانی ۱۹۸۷ بعنوان لباس خوب شناخته شد؛ یا پیراهن تیم ملی مکزیک در جام جهانی فرانسه که باعث تعجب شد. بعدها معلوم شد که این طرح عجیب با خدایان اساطیری مکزیک -"خدای آزتکدر ارتباط بوده است.

پیراهن‌های جام جهانی 2018
پیراهن‌ تیم‌های مسابقات جام جهانی امسال را ۸ برند آدیداس، نایک، پوما، نیوبالانس، آمبرو، اِریا، هومل، و آل‌اشپورت تامین کرده‌اند.

کمپانی «Adidas» بزرگترین تولیدکننده لوازم ورزشی در اروپا و دومین شرکت بزرگ تولید لوازم ورزشی در دنیا، با تامین لباس‌های دوازده تیم ملی در صدر جدول قرار دارد؛ تیم‌های روسیه، مصر، اسپانیا، مراکش، آرژانتین، آلمان، مکزیک، بلژیک، ایران، سوئد، کلمبیا و ژاپن طراحی‌های آدیداس را بر تن می‌کنند. 

شرکت نامدار «Nike» که قبلاً به نام "محصولات ورزشی روبان آبی" (Blue Ribbon Sports) و با اختصار "RBS" مشهور بود، با تامین لباس ده تیم در رده دوم قرار دارد؛ تیم‌های عربستان سعودی، پرتغال، فرانسه، استرالیا، کرواسی، نیجریه، برزیل، کره جنوبی، انگلستان و لهستان "نایک پوش" می‌شوند. 

«Puma» که با لگوی معروف "Jumping Cat"، شهرت بسیار دارد، کیت تیم‌های اروگوئه، سوئیس، صربستان و سنگال را فراهم کرده است. این در حالی است که این کمپانی آلمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ لباس ۸ تیم را تامین کرده بود.

«New Balance» پیراهن ملی‌پوشان کاستاریکا و پاناما، و برند «Umbro» پوشش ورزشی کشور پرو را تامین می‌کنند. سه شرکت «Errea»، «Hummel»، و «Uhlsport» به ترتیب پیراهن‌ فوتبالیست‌های ایسلند، دانمارک و تونس را در مسابقات جام جهانی 2018 فراهم کرده‌اند.  

هنوز مسابقه‌ای شروع نشده و کیت تیم‌های مختلف در ورزشگاه‌های باعظمت روسیه نمایان نشده‌اند، اما بحث و بررسی پیرامون بهترین و بدترین لباس‌ها روز به روز داغ‌‌تر می‌شود. تا این لحظه پیراهن تیم نیجریه بعنوان زیباترین پیراهن این تورنمنت تحسین شده است. لباس تیم ملی ایران جایگاه ضعیفی در بین پیراهن تیم‌های حاضر دارد و از نظر فوتبال‌دوستان و فوتبال‌بازان فاقد خلاقیت لازم است.

Brands: