"فریدا کالو۱": هنرمند مکزیکی و از نقاشان نامدار تاریخ هنر معاصر؛ زنی با ابروهای به هم پیوسته و نگاهی نافد که به ویژه بخاطر خودنگاره‌های هنرمندانه‌اش مشهور شد. در آثار جاودانۀ این هنرمند پرآوازه، بیش از هرچیز چهره اندوهگین و درد کشیده خود او ترسیم شده است. 

فریدا کالو شش ساله بود که به بیماری فلج اطفال مبتلا شد. در نوجوانی در تصادفی با اتوبوس به سختی آسیب دید. در طول عمر ۴۷ ساله‌اش بارها زیر تیغ جراحی رفت و هرگز از درد و رنج رهایی نیافت. زندگی پر از فراز و نشیب و "جنگ او با تقدیر" اما به اینجا ختم نشد. بعد از ازدواج با "دیگو ریورا۲" نقاش نامدار مکزیکی، در ارتباط با زندگی پرتنش‌اش با او نوشت: "دو حادثه مهيب سرنوشت مرا رقم زده‌ است: تصادف با اتوبوس و برخورد با ديگو ريورا." 

سهم فریدا کالو از زندگی تنها رنج و درد بود، اما او هرگز نخواست خود را در این راه تنها ببیند: "من همیشه فکر می‌کردم عجیب‌ترین آدم روی زمین هستم، ولی به این نتیجه رسیدم با آن همه آدم روی زمین، باید حداقل یک نفر دیگر هم باشد که مثل من احساس کند عجیب و غریب است. شاید او دارد به من فکر می‌کند ... بله، من اینجا هستم و دقیقاً همانقدر عجیبم که تو!" 

"فریدا" در پرتره‌های فریدا کالو با خطوط و رنگ‌های درخشان و مطمئن، چشمانی هشیار، و با سبک و استایل منحصر به خودش به شما زل می‌زند: زنی با دامن‌های بلند و رنگارنگ، زیورآلات غریب، موهایی آراسته با نوارهای رنگین، ابروهای پرپشت و به هم پیوسته که با مداد ابرو، پُرتر و تیره‌تر شده، و با ماتیک و لاک قرمز.  

حالا در این روزها، ۶۴ پس از مرگ او، موزه ویکتوریا و آلبرت لندن دست‌چینی از وسایل شخصی فریدا کالو که سال‌ها در حمام خانه او مخفی بود را در نمایشگاهی تحت عنوان "Frida Kahlo: Making Her Self Up" به نمایش گذاشته است. لباس‌های سنتی و زیورآلات مکزیکی، وسایل پزشکی مثل پای مصنوعی‌ و کمربندهای طبی، لوازم آرایش و لاک‌های براق قرمز، و دیگر وسایل شخصی فریدا کالو در این نمایشگاه نشان می‌دهد که چطور او از هنر و مد برای پنهان کردن ناتوانی‌های جسمی و مواجهه با رنج‌هایش استفاده می کرده است. 

 

نمایشگاه فریدا کالو تا ۴ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آبان ۱۳۹۷) در محل موزه ویکتوریا و آلبرت لندن برپاست. 

1. Frida Kahlo
2. Diego Rivera
3. Victoria & Albert Museum

Brands: