شاید همین الان که این مطلب را می‌خوانید یک شلوار جین آبی به تن داشته باشید، اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که اولین شلوار جین آبی در چه سالی و توسط چه کسی طراحی و تولید شد؟ 

امسال برند «Levi's» روز ۲۰ ماه می ۲۰۱۸ (۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷)، ۱۴۵ سالگی تولد طرحی را جشن گرفت که بعید به نظر می‌رسد تا ۱۴۵سال دیگر هم برند و طراح دیگری بتواند روی دست‌اش بلند شود: مدلی که در جهان مد به "لیوایز 501" معروف است. 

"لیوا اشتراوس۱" بنیانگذار برند مشهور لیوایز متولد آلمان بود. در سال ۱۸۵۳، زمانی که تب کشف طلا در امریکا بین اروپایی‌ها تند بود، او هم به اتفاق خانواده‌اش به مناطق طلاخیز سان‌فرانسیسکو مهاجرت کرد. اگر چه لیوا رویای کشف طلا در سر نداشت و کسب کار خود را با تجارت خشکبار آغاز کرد، دست سرنوشت برایش "رویای طلایی" دیگری رقم زد. 

او در سال ۱۸۷۲ از یکی از مشتریان‌اش به نام "جیکوب دیویس۲"، که در شهر رینو در ایالت نوادا طراح و خیاط بود،  نامه‌ای دریافت کرد. جیکوب در این نامه از ایده خلاقانه خود برای طراحی شلوارهای بادوام با استفاده از یک نوع پارچه پنبه‌ای مقاوم با دکمه‌های فلزی پرچ شده روی آن، پرده برداشته بود. جیکوب که توانایی مالی برای ثبت طرح خود و گسترش کسب و کار را نداشت، در این نامه از لیوا اشتراوس کمک خواسته بود. لیوا از این فرصت طلایی استفاده کرد و به اتفاق جیکوب در ۲۰ ماه می ۱۸۷۳ ".Levi Strauss & Co" را به ثبت رساند و بدین ترتیب بود که اولین شلوار جین آبی بدنیا آمد.

حق انحصاری تولید شلوارهای جین آبی تا ۲۰ سال بعد متعلق به شرکت لیوا اشتراوس بود، اما این "مد جهانی" مانند هر پدیده موفق دیگری از آسیب کپی‌برداری در امان نماند و امروز کارخانجات پوشاک بسیاری، شلوارهای مشابه یا شلوارهای لیوایز تقلبی تولید می‌کنند. 

لیوا اشتراوس و جیکوب دیویس امروز دیگر در دنیای مد نیستند، اما گویی مد لیوایز با لوگوی مشهور "دو اسب" آن جاودانه شده و همچنان ماندگاری محصولات این برند را به رخ می‌کشد.

1. Levi Strauss
2. Jacob Davis

Brands: