"فوزیه فرودنیا"، طراح لباس، در سال ١٣٦٧ (۱۹۸۸) در کرمان متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته گرافیک از دانشگاه تهران دریافت کرد و پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه فعالیت خود را در زمینه طراحی لباس آغاز کرد. فوزیه فرودنیا تاکنون پنج کلکسیون لباس با الهام از معماری اصیل ایرانی- اسلامی در قالبی مدرن ارائه داده است. طراحی‌های او با عنوان تجاری "فژه" شناخته می‌شود. در گفتگویی با او از ایده‌ها و انگیزه‌هایش پرسیدیم.

شما در رشته گرافیک تحصیل کرده‌ای، چطور شد که از گرافیک به مد و طراحی روی آوردی؟
من زمانی که در رشته گرافیک تحصیل می‌کردم خیلی دوست داشتم روی پروژه "آلودگی تصویری" کار کنم اما با آن مخالفت شد. به همین علت بلافاصله بعد از اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم تصمیم گرفتم خودم روی این پروژه کار کنم. اسم پروژه‌ام آلودگی تصویری بود برای اینکه سعی داشتم از لحاظ بصری تغییری ایجاد کنم که آدم‌ها ظاهر آراسته‌تری داشته باشند. تقریباً از سال ۹۰ این کار را به صورت کاملا تجربی شروع کردم.    

کارهای شما ترکیبی از هنر مدرن و سنتی است؛ این الهامات و ترکیبات از کجا می‌آید؟
من از قبل تصمیم نمی‌گیرم که دربارۀ چیزی کار کنم، خیلی وقت‌ها یک اتفاق کوچک برای من الهام‌بخش است؛ چه از طبیعت، چه از معماری، هنر و موسیقی یا هر چیزی. ولی معماری ایرانی و اسلامی و طبیعت همیشه مورد توجه‌ام بوده. یک کلکسیون به نام "خانۀ ایرانی" دارم، همینطور گچ‌بری‌های ایرانی، درهای ایرانی و شیشه‌های رنگی. هرکدام از این مجموعه‌ها با یک ایده خاص پیش رفته که مجموعۀ "درها" بیش از همه برایم هیجان‌انگیز بود. 

مخاطبین کارهای شما چه کسانی هستند؟
کلکسیون‌های من خیلی متفاوت‌اند، بیشتر آن‌ها تم ایرانی دارند، اما مثلا یک کلکسیون کاملا مدرن به نام "گليچ" دارم. شاید یک مشتری از کلکسیون گليچ خرید کند ولی از کلکسیون "شیشه‌های رنگی" چیزی نخرد. به همین علت مخاطبین من یک گروه خاص نیستند و هر کسی با توجه به کلکسیون‌های مختلف می‌تواند مخاطب من باشد. 

معمولا چند بار در سال طراحی می‌کنی؟
روند اصلی این است که دوتا کلکسیون در سال طراحی شود، یکی بهار/تابستان و یکی پاییز/زمستان و من هم سعی می‌کنم به همین شکل کار کنم ولی در ایران همه کمی عقب می‌افتیم چون عید نوروز را هم داریم.  من معمولا خودم هر سال یک کلکسیون مخصوص عید نوروز ارائه می‌دهم. 

شما طراحی‌هایت را در اینستاگرام معرفی می‌کنی، این کار چقدر بر دیده‌شدن و فروش کارهایت اثر می‌گذارد؟
اینستاگرام در دیدن شدن و فروش کارهایم خیلی اثر دارد. چون تقریبا همه هرروز از آن استفاده می‌کنند و هم برای تبلیغ و هم برای فروش کارهایم خیلی خوب بوده.

 

 

 

Brands: