نام ترمه نوعی پارچۀ‌ گران‌بها و قدیمی ایرانی را تداعی می‌کند که در دل سرخگون تیره‌ رنگ‌اش نقوش و بته‌جقه‌ها موج می‌زند. نام ترمه دهه‌هاست به بيرون از مرزهای ايران هم رسيده، اما امسال در قالبی دیگر به گوش جهانيان رسيد؛ وقتی که یک بنای هنری با نام "ترمه" با سقفی مواج و پلکانی جایزۀ بین‌المللی "آرکیتایزر۱" را به خود اختصاص داد. 

ساختمان ترمه توسط معماران ایرانی "فرشاد مهدی‌زاده" و "احمد بطحائی" مانند یک اثر هنری در غرب شهر همدان در دو طبقه طراحی شده است؛ واحد تجاری در طبقه همکف و واحدهای اداری در طبقه اول. سطح و کاربرد سوم این بنا، پشت بام بخش اداری است که با دیوارهایی به ارتفاع ۲٫۵ متر، فضایی باز و دل‌انگیز جهت استفاده در مراسم و مهمانی‌ها بوجود آورده است. 

دیوار حائل و سطح بتونی که دو بخش اداری و تجاری را از هم جدا می‌کند، و استفاده از آجر بر روی سقف شیب‌دار و دال مانند بنا، بارزترین ویژگی‌ این پروژه معماری محسوب می‌شود. 

این بنا با مساحت ۶۰۰ متر مربع، به فضای پرازدحام شهر متصل و با میدان‌ها و بلوارهای پهن در پیوند است. معماران برای ایجاد ارتباط بین ساختمان و فضای شهر، سقف بنا را موج‌دار طراحی کرده‌اند تا تلاقی مناسبی بین بنا و فضای شهر ایجاد شود؛ به همین دلیل بر پلکان موج‌دار آن، که قسمت ادرای را به پیاده‌رو وصل می‌کند، هم می‌توان راه رفت و هم نشست.

 

1. Architizer Award

مسابقه جهانی آرکیتایزر در امریکا یکی از بزرگترین مسابقه‌های معماری است که معماران سراسر دنیا آثارشان را در شاخه‌‎های مرتبط با معماری و فضا به این مسابقه می‌فرستند. ساختمان ترمه برنده جایزه جهانی معماری Architizer A + Awards 2016 در بخش یک تا چهار طبقه شده است.

Brands: