"صفورا ثقه‌‌الاسلامی"، طراح جواهر، در پاریس زندگی می‌کند. او فارغ‌التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه "ESDI" بارسلونا است و در شهرهای متعددی در اسپانیا زندگی کرده، با این حال ارتباط عمیق خود با سرزمین مادری‌اش را همچنان حفظ کرده است.

صفورا برند جواهر خود را حدود یک سال پیش با نام «Safsafu» راه‌اندازی کرد و در همین زمان کوتاه توجه مجله‌های مختلف و خریداران خاص را به خود جلب کرده است. برای ملاقات او به پاریس رفتیم و از چگونگی کارش پرسیدیم. 

شما در رشته طراحی صنعتی تحصیل کرده‌ای، اما چه شد که به طراحی جواهر علاقه‌مند شدی؟
من هجده سالم بود که به بارسلونا رفتم و در آنجا طراحی صنعتی خواندم اما در این رشته واحدهای دیگری مثل طراحی گرافیک، هنر و مد هم وجود داشت و علاقه من به مد از آنجا شروع شد. برای پایان‌نامه‌ام هم یک کلکسیون جواهر درست کردم. بعد به جزیره مایورکا رفتم و در آنجا یک مدرک جداگانه برای طراحی جواهر گرفتم. مدتی طول کشید تا کارم را به شکل جدی شروع کنم، چون هویت برندم برایم مهم بود. من دوست داشتم همه چیز برندم با هم هماهنگ باشد؛ از طراحی وب‌سایت و لوگوی آن گرفته تا طراحی جواهرات و تبلیغات و فروش. 

مشخصه اصلی طراحی‌هایت چیست؟
طراحی‌های من ترکیبی از فرهنگ ایرانی و شرقی، و دنیای غرب است. وقتی بچه بودم اینجا زندگی می‌کردم. بعد به ایران رفتم و دوباره به اروپا برگشتم؛ کارهای من ترکیبی از این جابجایی‌هاست. خیلی از طراحان بطور مشخص از فرهنگ ایرانی الهام می‌گیرند اما من نمی‌خواستم این کار را بکنم. بنظرم همانطور که یک بچه دورگه قشنگ‌تره، طراحی‌هایی که از دو فرهنگ شرق و غرب تاثیر می‌گیرند، جالب‌تراند. 

با این توصیف تا چه حد از فرهنگ ایرانی در طراحی‌هایت الهام می‌گیری؟
من سالی چند بار به ایران سفر می‌کنم و جاهای مختلف را می‌بینم. در آخرین سفرم کاخ گلستان را دیدم و الان که به کلکسیون جدیدم نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم که آینه‌کاری‌های کاخ گلستان ناخودآگاه در طراحی این مجموعه اثر گذاشته. از طرفی من در خانواده‌ای اهل هنر رشد کرده‌ام و از بچگی آثار هنرمندان ایرانی را در اطرافم دیده‌ام و از همه آنها الهام گرفته‌ام.  

فکر می‌کنی چه کسانی طراحی‌های تو را می‌پسندند؟
من دوست دارم همه خانم‌ها کارهای من را استفاده کنند اما فکر می‌کنم کسانی که طراحی‌های من را دوست دارند آدم‌های کلاسیک نیستند و کارهای خاص را می‌پسندند. چون کارهای من ارزان نیست و از جنس طلا و نقره هم نیست؛ پس کسی کار من را می‌خرد که از هنر و طراحی خوشش بیاید. 

بنظرت سخت‌ترین قسمت کار یک طراح چیست؟
قسمت فروش؛ من برای فروش کارهایم وب‌سایت دارم اما این کافی نیست. راه‌های دیگر، تبلیغات در مجلات و نمایش آثار در شوروم هاست که آن هم کار ساده‌ای نیست. اما  باید صبر داشت و طراحی‌های خوب را ادامه داد و ناامید نشد.

Brands: