"مانیا زمانی" طراح جواهر، فارغ‌التحصیل موسسه جواهرسازی و موسسه مد و تکنولوژی امریکاست. او در سال ٢٠١٣ (۱۳۹۲) برندی به نام خود در نيويورك تأسيس كرد.

ساده‌گرایی و سبک مینمال مشخصه طراحی‌های مانیا زمانی است. او به استفاده از سنگ‌های گرانبها و نفیس اصرار دارد و آفریده‌های خود را به تعداد کم و برای مشتریان خاص طراحی و تولید می‌کند. در گفتگویی با مانیا زمانی از سبک و شیوه طراحی‌هایش پرسیدیم.    

شما در ایران متولد شدید و در امریکا تحصیل کردید. فکر می‌کنید فرهنگ ایرانی در نحوه کار شما تاثیر گذاشته؟
بله، فکر می‌کنم زندگی در ایران و پیشینه فرهنگی‌ام نقش مهمی‌ در شکل‌گیری طرح‌هایم دارد. تجربیات گذشته شخصیت شما را شکل می‌‌دهد. من سقف‌های بازارهای کاشان و شیراز را کاملا در خاطر دارم و معماری بی‌‌نظیر اصفهان برایم فراموش نشدنی‌ است.  

امروزه می‌گویند "جهانی‌ فکر کنید، بومی عمل کنید". آیا شما در طراحی یک زبان بین‌المللی می‌بینید یا اینکه سنت‌های منطقه‌ای را در اولویت قرار می‌‌دهید؟
بنظرم در طراحی زبانی جهانی‌ وجود دارد و شباهت‌های زیادی‌ در طراحی، هنر و معماری فرهنگ‌های متفاوت دیده می‌‌شود. در حال حاضر همۀ ما از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباط هستیم و می‌‌توانیم درباره فرهنگ‌های متفاوت بیاموزیم و این امر قبل از به وجود آمدن اینترنت غیرممکن بود.

امروزه طراحان و برند‌ها به دنبال ایده‌های تازه و نو در جهان هستند. مثلا "ریکاردو تیشی١" از طرح‌های نمادین قالی‌های ایرانی‌ برای طراحی کلکسیون مردانه پاییز و زمستان «Givenchy» استفاده کرده است. «Hermès» خط تولید جدیدی به نام کلکسیون "تبریز" دارد که شامل رنگ‌ها و طرح‌هایی است که در قالی‌های ایرانی‌ منطقۀ آذربایجان یافت می‌‌شود؛ طرح‌هایی‌ نظیر نقش‌های هندسی با رنگ‌های عمیق همراه با موتیف‌های دیگر ایرانی‌ مثل شکارچی سوار بر اسب. بنظرم این ترکیب طراحی مدرن و الگو‌های سنتی‌ فرهنگ‌های مختلف، بسیار هیجان‌انگیز و بدیع است. 

به نظر می‌رسد که هندسه نقش مهمی‌ در هنر ایرانی‌ و اسلامی دارد. آیا این نکته بر كارهای شما اثر گذاشته؟
من ریاضی‌ خوانده‌ام، بنابر این طرح‌های هندسی به طور‌ طبیعی در ذهن من نقش می‌بندند.  همچنین کتاب‌های بسیاری راجع به تاثیر هندسه بر هنر و معماری ایرانی‌ مطالعه کرده‌ام.

شیفتگی‌ من به اشکال هندسی از قابلیت گسترده آن‌ها ناشی‌ می‌‌شود. آرایش اشکال در هندسه باعث می‌‌شود که من جواهراتی با ترکیبات پیچیده و موزون بسازم. بنظرم با طرح‌های هندسی خیلی کارها می‌توان انجام داد. یک طرح هندسی فقط یک زاویه و یک نما نیست. 

شما به نوعی دنباله‌رو سبک "منیر فرمانفرمائیان" و آثار او هستید. چه وجه اشتراکی بین آثار او و طراحی‌های خودتان می‌بینید؟ 
منیر از تکنیک‌های آینه‌کاری‌های قدیمی‌ ایرانی‌ برای خلق آثاری مدرن و مربوط به عصر امروز استفاده می‌کند. من هم به شکلی‌ از همین اصول در طراحی‌هایم استفاده می‌کنم؛ از بنا‌های قدیمی‌ ایرانی‌ الهام می‌‌گیرم و جواهرات مدرن و قابل استفاده می‌سازم. 

از کلکسیون جدیدتان برای ما بگویید.
کلکسیون "شرق/ غرب" بیانگر دیدگاهی فرافرهنگی‌ است؛ محصولی از اصول معماری شرق که در زیبایی‌‌شناسی غرب بازتابیده شده است. من در بنا‌های ایرانی‌، تعامل هندسه با نور و فرم را می‌‌بینم. از طرف‌ دیگر بنظرم نقاط عطف معماری غربی، گرافیکی ماندگار به وجود می‌‌آورد و اصول ریاضی‌ در سازه‌های شرقی‌ را یادآور می‌‌شود. 

 سنگ مورد علاقه شما در طراحی جواهر کدام است؟
الماس و زمرد؛ دو سنگی که هر دو در فرهنگ ایرانی‌ طی‌ قرن‌ها مورد تحسین بوده‌اند.   

آیا فکر می‌کنید که حس اعتماد به نفس در طراحی‌های شما منعکس می‌‌شود؟
قطعاً، من فکر می‌کنم که قطعات کار من نمایان‌گر اعتماد به نفس من هستند. 

دنیای هنری خودتان را چطور توصیف می‌کنید؟
پاسخ این سوال برایم سخت است! من علائق زیادی دارم، عاشق کشف چیز‌های جدید هستم. 

وقتی‌ راجع به جواهرات فکر نمی‌‌کنید به چه چیز‌ فکر می‌‌کنید؟
سفر، دیدن مکان‌های جدید و غذا!

 

1. Riccardo Tisci

Brands: