"امپراتوری گل سرخ۱" نام نمایشگاهی است که از هشتم فروردین (۲۸ مارس) در "موزه لوور لانز۲" در شمال فرانسه برپا شده است. در این نمایشگاه بیش از ۴۰۰ اثر هنری دوره قاجار که در ۶۰ موزه جهان نگهداری می‌شوند، به نمایش درآمده‌ است. بیش از ۶۰ درصد این آثار از مجموعه‌های خصوصی و مخازن موزه‌هایی گردآوری و به پاریس آورده شده‌اند که پیش از این از نگاه عموم دور مانده بودند.

در میان آثار انتخابی از گنجینه‌های فرهنگی ایران، سه اثر از موزه ملی و ۱۹ اثر از کاخ گلستان نیز دیده می‌شوند که تابلوی "صف سلام فتحعلی‌شاه"، سه تابلوی نقاشی از آثار "کمال‌الملک" و "مصورالممالک" و دو تابلو از طراحی‌های ناصرالدین شاه در بین آن‌هاست. دوربین عکاسی ناصرالدین شاه و یک آلبوم عکس عکاسی شده توسط خود او، تاج مسی آقا محمدخان، شش مرقع، و دو جلد قران نیز از جمله آثار نفیس و دیدنی این نمایشگاه است.

طراحی فضای داخلی و ۱۲ گالری نمایشگاه لانز توسط "کریستین لاکوا۳"، طراح مد فرانسوی انجام شده است. او که عاشق هنر دوره قاجار، بخصوص پرتره شاهان و تابلوهای فرش ایرانی است، سفر پادشاهان قاجار به اروپا و بازدید سیاحان و جهانگردان اروپایی به ایران را در شکل‌گیری هنر مدرن ایران موثر می‌داند؛ دوره‌ای که شاهان قاجار با حفظ هویت ایرانی خود از نوآوری‌های غرب مدرن نیز بهره گرفتند: "[هنر] دوره قاجار جالب و دیدنی است؛ دوره‌ای که نتیجه تاثیر متقابل و تلفیق هنر شرق و غرب است... هنر همیشه بهترین پیوند بین فرهنگ‌هاست."

در همین راستا، موزه ملی ایران هم از تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ (۵ مارس ۲۰۱۸)، میزبان ۵۰ اثر هنری از موزه لوور شده است. در این نمایشگاه که "شکوه تمدن‌های جهان" نام دارد، آثار ارزشمند هنری و تاریخی موزه لوور از جمله تابلوهای نقاشی "رامبراند۴"، مجسمه ابوالهول به نمایش در آمده است.

نمایشگاه "شکوه تمدن‌های جهان" تا تاریخ ۱۸ خرداد ۹۷ و نمایشگاه "امپراتوری گل سرخ" تا اول مرداد برپاست؛ یک دید و بازدید فراموش‌نشدنی فرهنگی برای دو کشور ایران و فرانسه در ایام نوروز ۱۳۹۷!

با تشکر از موزه لوور لانز- Musée du Louvre-Lens که عکس‌های این مجموعه را در اختیار ما قرار داد. 
 

1. L’Empire Des Roses
2. The Louvre-Lens Museum
3. Christian Lacroix
4. Rembrandt

 

Brands: