"من عباسم؛ عکاس! چون دنیا رنگی است، می‌خواهم آن را سیاه و سفید نشان دهم."

"عباس عطار۱"، عکاسی که هنرش ثبت لحظه‌های شگفت‌انگیز بود و بسیاری از عکس‌هایش در تاریخ ایران و جهان جاودانه شدند، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۲۵ آوریل ۲۰۱۸) در سن ۷۴ سالگی در پاریس، شهری که در آن زندگی می‌کرد، درگذشت.

عباس به تاریخ علاقه و احترام داشت. او خود را "مورخ حال"، و نه یک عکاس می‌دانست؛ هنرمند فروتنی که نام‌اش جهانی شد، "شهروند واقعی جهان" لقب گرفت، اما در یک مصاحبه مطبوعاتی در توصیف هنر خود گفت: "عکاسی چیز سختی نیست، دوربین‌ات را برمی‌داری، عکس می‌گیری و به دیگران نشان می‌دهی؛ تمام شد!"

او  در جریان انقلاب ۱۳۵۷ در ایران حضور داشت و اتفاقات تاریخی زیادی را به ثبت رساند. عکس‌های مربوط به پایین کشیدن مجسمه "رضاشاه" و "محمدرضاشاه"  از روی پایه‌های بتونی در تهران از آن جمله‌اند.    

از سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰ خورشیدی) همکاری‌اش را با "آژانس عکس مگنوم۲"، که یکی از معتبرترین آژانس‌های عکس جهان محسوب می‌شود، آغاز کرد. پیش از آن نیز از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳عضو "آژانس عکس سیپا۳" و از ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۰عضو "انجمن گاما۴" بود.

عباس عطار در طول عمر هنری خود به نقاط مختلف جهان سفر کرد و به گفته "توماس دورژاک۵"، رئیس دوره‌ای آژانس عکس مگنوم، "به طور خستگی‌ناپذیری جنگ‌ها، انقلاب‌ها، آشوب‌ها و اعتقادات خود را به تصویر کشید و ثبت کرد."

عکاسی از جنگ و درگیرهای ایرلند شمالی در اواخر سال‌های دهه ۱۹۶۰؛ پشت صحنه مسابقه معروف «غرش در جنگل» میان "محمد‌علی-کلی۶" و "جورج فورمن۷" در سال ۱۹۷۴؛ عکاسی از وقایع جمهوری ساقط شده بیافرا، و همچنین مبارزات ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی از زمره مشهورترین و تحسین برانگیزترین عکس‌های عباس هستند.  

1. Abbas Attar
2. Magnum Photos Ltd.
3. CIPA: Camera & Imaging Products Association
4. Gamma Photo Agency
5. Thomas Dworzak
6. Muhammad Ali-Clay  
7. George Foreman

 

 

 

 

 

Brands: