"خز؟ نه، من از خز استفاده نمی‌کنم، من حیوانات را نمی‌کشم تا با آن‌ها مد بسازم. این حس خوبی نیست!"
این‌ها گفته "داناتلا ورساچه۱"، طراح ایتالیایی و مدیر ارشد برند «Versace» در ماه مارچ ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶) است. ورساچه از جمله برندهایی است که بخاطر استفاده از خز و پوست در طراحی و تولید محصولات‌اش مشهور است. 

پس از سال‌ها بگومگو، مباحثه و مبارزه بین طراحان مد و سازمان "حمایت از حقوق حیوانات- پیتا۲ بر سر عدم استفاده از خز و پوست در صنعت مد، سرانجام بسیاری از  برندهای لوکس دنیا برآن شدند تا به "طراحی بدون آزار و شکنجه حیوانات" روى آورند. 

اگر به این فکر کنید که یک پالتو پوست برند ایتالیایی «Fendi» از جنس سمور روسی در سال ۲۰۱۵ به قیمت بیش از یک میلیون یورو فروخته شد، مى‌توانيد تصور كنيد که وداع با پوست و موی حیوانات براى طراحان مد چه وداع سخت و دردناکی است! برندهای لوکس استفاده از پوست و خز را بهترین راه سرازيرشدن پول ثروتمندان برای تهیه و خرید طراحی‌هایشان می‌دانند. در مقابل برای ابرثروتمندان هم استفاده از خز، نماد و نمایش تجمل و ثروت است. بسيارى شيفته، حتا دیوانه‌وار در جستجوی خرید این‌گونه طراحی‌ها با بهاى نجومی هستند. برای آن‌ها پوشیدن خز امری عادی شده و هرگز به اینکه برای توليد یک کت پشمالو، پوست چند حیوان کنده می‌شود، فکر نمی‌کنند.

بسیاری از حیوانات پشمالو، چه با موی دراز و چه کوتاه، قربانی صنعت مد می‌شوند. اما پوست سمور، راکون، راسو، روباه، گربه وحشی، چین‌چیلا، کایوت، و خرگوش به ويژه پرطرفدار هستند. به هرحال پند و اندرزها و مبارزات سازمان‌های حمایت از حقوق حیوانات به نتیجه رسیده و برندهای پرآوازه دنیا، یکی یکی از گردونه "حیوان‌آزاری" خارج می‌شوند. 

"مایکل کورس۳"، طراح امریکایی، در ماه دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که تا آخر دسامبر ۲۰۱۸ استفاده از خز در طراحی محصولات خود را بطور کلی کنار می‌گذارد. این قول و قرار مایکل کورس نه تنها به برند همنام خودش برمى‌گردد، بلکه شامل برند «Jimmy Choo»، که او در سال ۲۰۱۷ خرید، هم می‌شود.  

"جان گالیانو۴"، طراح انگلیسی، گویی چنان غافلگیر شده كه راه فراری برایش باقی نمانده است. او توضیح می‌دهد چطور وقتی در آب‌های سنت تروپه در فرانسه مشغول شنا بوده و سرش را از آب بیرون می‌آورد، با "دن متیوز۵" معاون ارشد سازمان حمایت از حقوق حیوانات- پیتا شاخ به شاخ می‌شود. همین شاخ به شاخ شدن انگیزه‌ای برای آشنایی بیشتر آن‌ها، تشویق‌های دن متیوز و کنار گذاشتن پوست حیوانات در طراحی‌های جان گالیانو شد. او حالا كلاً دگرگون شده: گیاه‌خوار است و طرفدار سر سخت حقوق حیوانات. 

"مارکو بیزاری۶"، مدیرارشد برند ایتالیایی «Gucci»، هم در سال ۲۰۱۷ در يك گفتگوی مطبوعاتی اعلام کرد که پیش از آن با "الساندرو می‌کله۷"، مدیرهنری برند، در رابطه با عدم استفاده از خز به نتیجه مثبت رسیده‌ است. آن‌ها معتقدند که با استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیک می‌توان "مد لوکس غیرحیوانی" طراحی و تولید کرد. کلکسیون بهار و تابستان ۲۰۱۸ گوچی بدون استفاده از خز به نمایش گذاشته شد. 

در اين ميان نام برندهای «Calvin Klein» از سال ۱۹۹۴؛ «J. Crew» از سال ۲۰۰۵؛ «Ralph Lauren»؛  «Tommy Hilfiger» و «Vivienne Westwood» از سال ۲۰۰۷؛ «Giorgio Armani» و «The Kooples» از سال ۲۰۱۶؛ «Tom Ford» از سال ۲۰۱۸ در لیست سفید قرار گرفته است. همچنین برند امریکایی «DKNY» هم عزم خود را جزم کرده که از سال ۲۰۱۹ به اين گروه بپيوندد.

البته در این میان نباید فراموش کرد که دو برند انگلیسی «Stella Mccartney»، و «Alexa Chung»، و برند امریکایی «Kate Spade» از آغاز تاسیس "خز ممنوع" بوده‌اند.  

تا اين لحظه نام برندهای نامداری مثل «Fendi»، «Louis Vuitton»، «Alexander Wang» ،«Burberry»، «Christian Dior»، «Saint Laurent»، «Karl Lagerfeld»، «Marc Jacobs» در لیست سیاه است. حال باید دید که تلاش سازمان‌های حقوق حیوانات برای ترویج فرهنگ حیوان‌دوستی در صنعت مد تا چه حد و چه موقع به نتیجه می‌رسد و آیا زمانى "افتخار" طراحی و پوشیدن لباس‌های خز گران‌قیمت جای خود را به "احترام" به حقوق حیوانات می‌دهد؟

1.  Donatella Versace
2. PETA
3. Michael Kors
4. John Galliano
5. Dan Mathews
6. Marco Bizzarri
7. Alessandro Michele

 

 

Brands: